Mapa ośrodków rehabilitacji

Jesteś świadkiem kolizji drogowej, której ofiarą jest dzikie zwierzę?

Znalazłaś/łeś zwierzę potrzebujące pomocy?

Nie wiesz, z kim skontaktować się, by pomóc poszkodowanemu dzikiemu zwierzęciu?

Jeśli odpowiedziałaś/łeś twierdząco na któreś z powyższych pytań, nasza mapa może pomóc Ci podjąć decyzje, jak postąpić by możliwie najszybciej znaleźć pomoc dla poszkodowanego dzikiego zwierzęcia.

Znajdziesz na niej informacje o Ośrodkach Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Polsce: dzięki formatowi mapy z naniesionymi „pinezkami”, zobaczysz, gdzie znajduje się najbliższy Ośrodek. Po kliknięciu w pinezkę dowiesz się, jak został przez nas oceniony, oraz przeczytasz odpowiedzi, których udzielił na zadane przez nas pytania – pozwoli Ci to zdecydować, która placówka będzie najlepsza w Twoim przypadku (Przeczytasz m.in., czy dane miejsce przyjmuje zwierzęta po kolizjach drogowych, psowate ze świerzbem, jakie są kryteria eutanazji i czy na miejscu jest lekarz weterynarii). Kliknięcie w pinezkę danego ośrodka pozwoli Ci zobaczyć informacje o nim „w pigułce” – adres, dane kontaktowe, przyjmowane grupy zwierząt, oraz odpowiedzi na nasze pytania.

Projekt Mapy ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt w Polsce zakłada zgromadzenie w jednym miejscu informacji o Ośrodkach w Polsce, ale nie ograniczamy się jedynie do naniesienia pinezek na mapę. W ramach projektu nasi przedstawiciele jeżdżą z wizytami do ośrodków w całym kraju – nasza praktyka pomocy dzikim zwierzętom i kilkuletnia współpraca z ludźmi prowadzącymi niektóre z ośrodków pozwoliły ułożyć listę pytań, które pomogą Wam zdecydować, do którego miejsca zwrócić się z daną sytuacją. Zobaczymy, gdzie trafi przywiezione przez Was z wierzę, zapytamy o to, co chcielibyście wiedzieć, by z czystym sumieniem móc opisać dany ośrodek jako zweryfikowany i godny polecenia. Ośrodkowi zaś zaoszczędzimy odpowiedzi na najpowszechniejsze pytania, dzięki czemu – mamy nadzieję – nieco go odciążymy.

Projekt jest rozwojowy, jego główne założenie to stworzenie swego rodzaju zdalnego koordynatora akcji pomocowych dzikim zwierzętom – mapa przeznaczona jest do samodzielnej obsługi: łatwo znajdziecie na niej informacje „w pigułce” o danym ośrodku, dzięki czemu będziecie mogli podjąć decyzje, z kim należy się skontaktować by dane zwierzę możliwie jak najszybciej otrzymało odpowiednią pomoc.

Wykaz pytań, które zadajemy podczas wizyty w ośrodku:

 1. Czy przyjmujecie państwo zwierzęta z potrąceń?
 2. Jakie gatunki zwierząt?
 3. W jakim stanie musi być zwierzę, żeby zostało przyjęte?
  • Czy będą przyjęte zwierzęta z połamanymi kończynami?
  • Czy będą przyjmowane psowate ze świerzbem?
  • Co doradzają państwo jeżeli nie chcą przyjąć zwierzęcia?
 4. Czy mają państwo własny transport?
 5. Czy są ograniczenia co do regionu?
 6. W jakich godzinach są przyjmowane zgłoszenia? Czy w razie nagłych wypadków możliwe jest przyjęcie „po godzinach”?
 7. Czy trzeba płacić za przywiezienie zwierzęcia?
 8. Jakie mają państwo możliwości dot. późniejszego odziczania zwierząt?
 9. Czy prowadzą państwo działalność edukacyjną? Co po 2 latach pobytu zwierzęcia, które nie ma szans powrotu na wolność?
 10. Jakie warunki musi spełniać zwierzę, aby zdecydowali się państwo na poddanie go eutanazji?
 11. Co robią państwo z ptakami (jeśli je przyjmują) które na skutek przebytych urazów zostaną nielotami?
 12. Czy mają państwo dostęp do stałej opieki lekarskiej/współpracują z lekarzem weterynarii specjalizującym się w dzikich zwierzętach?

Aby otworzyć legendę mapy, wybierz:

Jeśli mapa nie wyświetla się poprawnie, otwórz w nowym oknie lub w aplikacji Google Maps

STOWARZYSZENIE DZIKA INICJATYWA
Wiejki 7a, 16-040 Gródek, Polska

KRS: 0000926763
NIP: 9662154913
konto: 83 1600 1462 1809 3622 6000 0001

dzika-inicjatywa@protonmail.com
+48 604 469 929