Mapa ośrodków rehabilitacji
Jesteś świadkiem kolizji drogowej, której ofiarą jest dzikie zwierzę?
Znalazłaś/łeś zwierzę potrzebujące pomocy?
Nie wiesz, z kim skontaktować się, by pomóc poszkodowanemu dzikiemu zwierzęciu?
Jeśli odpowiedziałaś/łeś twierdząco na któreś z powyższych pytań, nasza mapa może pomóc Ci podjąć decyzje, jak postąpić by możliwie najszybciej znaleźć pomoc dla poszkodowanego dzikiego zwierzęcia.
Znajdziesz na niej informacje o Ośrodkach Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Polsce: dzięki formatowi mapy z naniesionymi „pinezkami”, zobaczysz, gdzie znajduje się najbliższy Ośrodek. Po kliknięciu w pinezkę dowiesz się, jak został przez nas oceniony, oraz przeczytasz odpowiedzi, których udzielił na zadane przez nas pytania – pozwoli Ci to zdecydować, która placówka będzie najlepsza w Twoim przypadku (Przeczytasz m.in., czy dane miejsce przyjmuje zwierzęta po kolizjach drogowych, psowate ze świerzbem, jakie są kryteria eutanazji i czy na miejscu jest lekarz weterynarii). Kliknięcie w pinezkę danego ośrodka pozwoli Ci zobaczyć informacje o nim „w pigułce” – adres, dane kontaktowe, przyjmowane grupy zwierząt, oraz odpowiedzi na nasze pytania.
Projekt Mapy ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt w Polsce zakłada zgromadzenie w jednym miejscu informacji o Ośrodkach w Polsce, ale nie ograniczamy się jedynie do naniesienia pinezek na mapę. W ramach projektu nasi przedstawiciele jeżdżą z wizytami do ośrodków w całym kraju – nasza praktyka pomocy dzikim zwierzętom i kilkuletnia współpraca z ludźmi prowadzącymi niektóre z ośrodków pozwoliły ułożyć listę pytań, które pomogą Wam zdecydować, do którego miejsca zwrócić się z daną sytuacją. Zobaczymy, gdzie trafi przywiezione przez Was z wierzę, zapytamy o to, co chcielibyście wiedzieć, by z czystym sumieniem móc opisać dany ośrodek jako zweryfikowany i godny polecenia. Ośrodkowi zaś zaoszczędzimy odpowiedzi na najpowszechniejsze pytania, dzięki czemu – mamy nadzieję – nieco go odciążymy.
Projekt jest rozwojowy, jego główne założenie to stworzenie swego rodzaju zdalnego koordynatora akcji pomocowych dzikim zwierzętom – mapa przeznaczona jest do samodzielnej obsługi: łatwo znajdziecie na niej informacje „w pigułce” o danym ośrodku, dzięki czemu będziecie mogli podjąć decyzje, z kim należy się skontaktować by dane zwierzę możliwie jak najszybciej otrzymało odpowiednią pomoc.
Wykaz pytań, które zadajemy podczas wizyty w ośrodku:
- Czy przyjmujecie państwo zwierzęta z potrąceń?
- Jakie gatunki zwierząt?
- W jakim stanie musi być zwierzę, żeby zostało przyjęte?
- Czy będą przyjęte zwierzęta z połamanymi kończynami?
- Czy będą przyjmowane psowate ze świerzbem?
- Co doradzają państwo jeżeli nie chcą przyjąć zwierzęcia?
- Czy mają państwo własny transport?
- Czy są ograniczenia co do regionu?
- W jakich godzinach są przyjmowane zgłoszenia? Czy w razie nagłych wypadków możliwe jest przyjęcie „po godzinach”?
- Czy trzeba płacić za przywiezienie zwierzęcia?
- Jakie mają państwo możliwości dot. późniejszego odziczania zwierząt?
- Czy prowadzą państwo działalność edukacyjną? Co po 2 latach pobytu zwierzęcia, które nie ma szans powrotu na wolność?
- Jakie warunki musi spełniać zwierzę, aby zdecydowali się państwo na poddanie go eutanazji?
- Co robią państwo z ptakami (jeśli je przyjmują) które na skutek przebytych urazów zostaną nielotami?
- Czy mają państwo dostęp do stałej opieki lekarskiej/współpracują z lekarzem weterynarii specjalizującym się w dzikich zwierzętach?
Aby otworzyć legendę mapy, wybierz:
Jeśli mapa nie wyświetla się poprawnie, otwórz w nowym oknie lub w aplikacji Google Maps